BAŞKAN TEKİN “BEKLEYİP GÖRECEĞİZ …”

HABER: ÖMER BEYAZOĞLU

Denizli Amatör Futbol Liglerine Korona Virüs nedeniyle ara verilmesinin ardından futbol kamuoyunda oluşan belirsizlik hakkında açıklamalarda bulunan Elit FK Başkanı ve Spor Hukukçusu Mehmet Tekin geçmiş tarihlerden örnekler vererek konu ile ilgili açıklamalarda bulundu ve yetkililer ne karar verecek bekleyip göreceğiz dedi.

Sosyal Medya hesabından konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Tekin “UEFA, Avrupa Kulüpler Birliği ve Avrupa Ligleri, federasyonlara, lig yönetimlerine ve kulüplere yazı gönderdi. Kulüplere gönderilen yazıda liglerinin ertelenmesinin alınacak en son karar olduğu vurgulanırken devamla, UEFA, liglerin tescil edilmesinin doğru olmadığını belirtirken, ligleri şu anki haliyle tescil eden federasyonların 2020-2021 sezonunda ki Avrupa kupalarında mücadele etmesinin zor olacağını, liglerin ve kulüplerin planlamalarını bu yönde yapmasını istedi. (Ekonomik yönden getirisi olan kupalarda mücadele edememek kulüpler için büyük kayıptır.) Bu yüzden birçok ülke liglerini bitirmenin formülerini aramaktadır.

‘TÜM TAKIMLAR ZİNCİRLEME OLARAK BİRBİRLERİNE BAĞLIDIRLAR’
Matematiksel olarak Şampiyonluğu ve düşmesi kesinleşen liglerin tescil edilmesinde bir sakınca bulunmamaktadır.
Dolayısıyla birbirine bağlı olan amatör Bal 3.lig ve ikinci lig takımlarımız aynı şekilde ligleri tamamlamak zorundadır çünkü süper amatör Lig'in şampiyonu BAL’nin düşeni play-off maçları 3’üncü Lig terfi maçları 2’nci lig, 1’inci Lig şampiyonları 1’inci Lig play-off takımları, yukarıda sayılan tüm takımlar zincirleme olarak birbirlerine bağlıdırlar.

‘TAMAMLANMAMIŞ LİG OYNANMAMIŞ LİG’DİR TESCİL EDİLEMEZ’
Süper Lig den düşen takım 3’üncü Lig'den BAL'a düşen takım ve BAL' dan amatör lige düşen takım sıraya göre belirlenir. Bu da gösteriyor ki geçmiş yıllarda dünyanın en büyük salgını olan İspanya salgını da dahil olmak üzere hiçbir ülkede hiçbir şekilde tamamlanmamış lig olmadığı gibi tescil de yapılmamıştır.Meksika’da yaşanan iç çatışmalardan dolayı yarıda kalan tüm müsabakalar oynanmamış sayılarak tescil edilmemiştir. Yeni sezon aynı takım ve gruplarla başlamıştır. Mussolini İtalya’sında bir ve Hitler Almanya’sında iki yıl ligler hiç oynanmamıştır.Bu gün Bilim kurulunun açıklamaları da göstermiştir ki iyileşmeye doğru giden ülke şartlarında spor müsabakaları gerekli önlemler alınarak oynanacaktır. İlimizde oynanacak Amatör müsabakaları da Başta ASKF, diğer taban birlikleri ve kulüplerin alacağı önlemler ve Talimatların uygulanması ile Başarılı bir şekilde tamamlanacaktır. Son olarak ‘Tamamlanmamış Lig Oynanmamış Lig’dir Tescil Edilemez’. Bekleyip göreceğiz”dedi.


Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yukarıdaki güvenlik kodu okunmuyorsa tıklayın