IŞTIN “ALT YAPI ANTRENÖRLERİNİ ANGARYA GÖRÜYORLAR”

HABER: ÖMER BEYAZOĞLU

Denizli’de alt yapıya verdiği önem ve Denizli Süper Amatör Ligi 2019-2020 Ali İpek sezonunu yenilgisiz olarak tamamlayan tek takım olan Yeşilköyspor’da Genel Koordinatör Kudret Iştın başarılı bir sezon geçirdiklerini söyledi.

Denizli Futbol’a 2019-2020 sezonunu değerlendiren yeşil beyazlı kulübün Genel Koordinatörü “Yeşilköyspor 51 yıllık çınar bir kulüp. Uzun süredir SAL’ın en genç takımlarından olan kulüp bu yıl namaglup olarak sezonu 3’üncü sırada tamamladı. Amatör takımımız bence başarılı bir sezon geçirmiştir.

“BÖYLE BAŞKANLARIN FUTBOLUN İÇİNDE OLMASI SON DERECE ÖNEMLİ”
Önce Başkanımız Ekrem Civan, daha önceki yönetimlerde görev almış Tufan Güler bey. Amatör takımı teknik Sorumlusu Volkan Aktürk, Tezcan Akayıldız, Aykut Erbey ve diğer hocalarımıza teşekkür ederim. Tüm gruplarda iddialı takımlar oluşturduk. Şahsen Denizli’nin en köklü takımında olmak benim için büyük bir şans ve olaganüstü bir imkan. Böyle bir kulüpte olmak son derece özverili olmamızı sağlıyor. Başkanımız’da inanılmaz destekliyor. Böyle başkanların futbolun içinde olması son derece önemli”dedi.

“TFF ALDIĞI KARARLARDA TUTARSIZ DAVRANIYOR”
TFF’nin 2020-2021 sezonu için aldığı kararları da değerlendiren Iştın “TFF açıklamalarını hayretle karşılıyorum. 25 Haziran’da oynanacak diye beyan ettikleri 2’nci ve 3’üncü lig maçları için beş gün ara ile fikir değiştirdiler.
Daha korkunç olanı ise BAL ile aldıkları kararları hep ertelediler. Ama ne hikmetse liderler çıktı. Tamam, çıksın da sonrası ne olacak. Bence burası muamma olarak duruyor. Çünkü kim süper amatörden çıkacak, kim BAL’da kalacak BAL için play-off oynanacak mı? Süper Amatörden Lider çıkan takım yükseldi peki ikinci takım ne olacak. Bunların bir an önce açıklanması gerekiyor. Yerel liglerdeki tertip komiteleri ve Futbol İl Temsilcisi bu kararları dört gözle bekliyor.

“YABANCI FUTBOLCUYA HEP KARŞI OLDUM”
Yabancı oyuncu sayısını hiçbir zaman desteklemedim, desteklemeyeceğim. Çünkü memleketimizin çocuğu oynasın ve kazansın. Oynasın derken ciddiyim. Şöyle ki Süper Lig ve PTT Birinci Lig 36 tane elit grup akademi takımları mevcut.
Sadece yarışmacı grup antrenörlerinin insani geçim şartları oluşturulsa inanın sporcunun yetişmemesi mümkün değil. Kulüplerimiz bu yaşları ve grup antrenörlerinin tamamını angarya görüyor. Bu işi dört dörtlük yapan birkaç kulübü bundan tenzih ediyorum. Yıllık ödemesi 46.000 Euro tutan bir yarışmacı gruptan bahsediyorum ama maalesef bunun 20 katı para harcayarak sporcu transfer ediyorlar. Ama kendi çocuklarımıza maalesef bu harcamaları zul görüyorlar. Diğer bir konu Futbol Federasyonu bence adil değil. Kulübe ve camialara göre hareket ediyor.

“TFF ADİL DEĞİL”
TFF dört büyüklerin hangisine transfer yasağı getirebilir, bu dört büyükten hangisine puan silme cezası verebilir. Hangi kulübe veriyor biliyor musunuz? Gariban kulüplere, lobisi olmayan cezalara itiraz edemeyen kulüplere.
Banka kredisi alan spor kulüpleri yabancıya en çok itiraz eden spor kulüpleri. Neymiş Avrupa’da rekabet edemiyormuş. Görenler de Şampiyonlar liginde final oynamış sanır kardeşim. Paran yok harcama kimin parasını harcıyorsun. Ben söyleyeyim geleceğini harcıyorsun.

“AKADEMİ LİGİ MECBURİ OLMALI”
Daha komik olan ne biliyor musunuz? Bunların ülkedeki futbol okullarının %90 almış durumda olmaları. Yerel liglerdeki takımlar bunların yüzünden sporcu bulamıyorlar. Ama takımı ne hikmetse 11 yabancı ile oynuyor. Sonrada benim gariban çocuğum alt yapıdan bu takımlarda oynamak istiyor. Çocuk düşünüyor da takım düşünmüyor ki… Bunun içindir ki TFF Türkiye Liglerinde kaç adet profesyonel takım var ise acil olarak akademi ligi zorunluluğu getirmelidir. Bu kulüplerin keyfine bırakılamayacak kadar önemlidir. Akademi ligine katılmayacak mısın? Kardeşim. Hadi güle güle yapacak olan gelsin derseniz kurtuluruz. Yoksa yandı gülüm keten helva”ifadelerini kullandı.


Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yukarıdaki güvenlik kodu okunmuyorsa tıklayın