OSMAN ÖZAD, "O KOLTUKTA OTURUP PRİM YAPIYORSANIZ GEREĞİNİ DE YAPIN!"

“İyice görüyorum artık düzeni.
orada, bir avuç insan oturuyor yukarıda,
aşağıda da bir çok kişi.
ve bağırıyor yukardakiler aşağıya:
"çıkın buraya gelin ki,
hepimiz olalım yukarıda"
ama iyice gözlediğinde görüyorsun,
neyin saklı olduğunu
yukardakilerle, aşağıdakiler arasında.
bir yol gibi gözüküyor ilk bakışta.
yol değil ama.
bir tahta bu.
ve şimdi görüyorsun açıkça;
bu bir tahterevalli tahtası.
bütün düzen bir tahterevalli aslında.
iki ucu birbirine bağımlı.
yukardakiler durabiliyorlar orada,
sırf ötekiler durduğundan aşağıda”

 

diyor Bertolt Brecht, “Tahterevalli” adlı şiirinde.

Denizlispor altyapı hocalarının ve kulüp personelinin 4 aya yakın zamandır maaşlarını alamadıklarını öğrendiğimde bu şiir geldi hemen aklıma.

Bir yanda yukarıda kalabilmek için türlü türlü Ali Cengiz oyunları çevirenlere karşı, çaresizlik içinde evine ekmek götürmeye çalışan asgari ücretli çalışanlar.

Listelere girebilmek için oradan oraya zıplayanları da gördük zamanında, sırf fotoğraf karesine girebilmek için kafasını uzatanları da…

Evine ekmek götürebilmek için mücadele ederken sesinin titremesindeki çaresizliğini de duyduk kulüp personel ya da altyapı hocasının. O sesi duymak isteyemezsiniz. Koskoca adam, sesi titriyor. Bu yazıyı okuyan sorumlular bir daha okuyun, KOSKOCA ADAMIN SESİ TİTRİYOR!

Kendi şirketlerinizde maaşını 3-5 gün geciktirdiğinizde kimseyi çalıştıramazsınız. Ama Denizlispor personeli ve altyapı hocalarını 4 aydır maaşlarını vermeden çalıştırıyorsunuz.

Yok efendim, “belediyeden gelen parayla ödeniyordu, belediye 4 aydır para göndermiyor” diyorsunuz.

Beyler orada oturduğunuz şey koltuk. Eğer o koltuğa oturup prim yapıyorsanız gerekeni de yapacaksınız.

Dokuzkavaklarspor’da Mustafa Doğan diye bir başkan vardı, sizler pek tanımazsınız. Futbolun içinden gelen birisi çünkü. O Mustafa Doğan başkan kredi çekip futbolculara dağıtmıştı. Sırf söz verdiği için. Çünkü emek yerde kalmaz!

Bunun yanında o altyapı hocalarının hakkını araması gereken ama kılını kıpırdatmayan sorumluya da iki çift lafım var. İnsanlar kimlerle yola çıktığını böyle günlerde görür. Bence oturduğun ve havaya girdiğin o koltuğa pek güvenme artık!

 

***

 

Son olarak herkese iyi Ramazanlar, en çok da Denizlispor kulüp personelinin ve altyapı hocalarının 4 aya yakın zamandır maaşını ödemeyenlere!

 

Sağlıcakla Kalın,

Osman Özad..