FUTBOLUN KAN KAYBI = BİLİNÇSİZLİK VE KİRLİ SİYASET

Hiç birimizin ahkâm kesmeye hakkı yok. Sefil bir egonun çemberinde futboldan anlıyormuş gibi yapan bir kibrin merkeziyiz.

Giderek daha fazla dibe vuran bu futbol mentalitemiz, çok kötü ve kokuşmuş ilişkiler zincirinde boğulan bir oyundan başka ne gösteriyor ortalığa?

Ahkâm kesen, bilir bilmez kalem ve dil tutanlar, dibe düşmüş bu futbol durumunu yerden kaldıracak birikim ve bilinçle davranmaktan alabildiğine aciz.

Hoşgörü ve ahlak denen kavram yaşamın her alanında olduğu gibi kaba bir yaklaşımla futbolumuzda da entegre olmuş durumda.

Çok acınası haldeki futbol bilinciyle kimse burnundan kıl aldırmıyor.

Toplumsal düzenimizin baştacındaki yetkililer bilim, ahlak, görgü, liyakat, birikim ve hoş görüden nasiplenemediği veyahut bu değerlerden ancak bir ve birkaçıyla iştigal olabildiği için başların gövdeye yansıması tam bir garabet oluyor.

Layık olanlar liyakatle yer alabileceği yerlere bir basamak dahi yaklaşamazken, yerleri işgal edenler onun bunun kartviziti ve yalakalıklarıyla sportif oluşumların tüm kadrolarında çöreklenerek kendilerine cesurca yer buluyorlar.

Futbolda bulunduğumuz yer ile ideal ölçütlerin mesafesi yaklaşılamayacak kadar birbirine uzak. Kuşkusuz iç açıcı ve layık olduğumuz yer de değil burası.

Gideceğimiz futbol ülkesi ise bizden çok çok uzaklarda.

Bu durumu buraya getirenler de başkaları değil elbet. Hepimiz bu bataklığa kendi kanlarımızı veriyoruz. Hepimiz bu bataklıktan besleniyor ve durumun sürmesine korkunç katkılar sunuyoruz.

İtiraf edelim ki, en küçük bir irademiz kalmamış durumda. Kimse futbola bakışınız, çabalarınız, aldığınız başarılarla falan ilgilenmiyor.

Kirli ilişkiler ağında yer tutabiliyorsanız eğer bir o kadar yeteneklisiniz. Kişiliğinizin pek de önemi yok. Futbolun gideceği mecranın kıymeti harbiyesi de. Yandaş, yalaka birbirini kollaya dursun yeterli.

Günümüz futbolu acınası bir piyasadan ibarettir artık.

Günümüz bu acınası futbolunda futbolcu antrenöre, antrenör yöneticisine, yönetici yerel yöneticilerine, yerel yönetimler de büyük abilerine öylesine futbol dışı ilişkiler ağıyla besleniyor ki; futbolun ortasında cirit atan bu vahşileşmiş siyaset, günümüz sporundaki olağan sonucun da temel nedenidir.

Bundan nemalananlarla bundan nem kapanlar bir kutup dahi oluşturamıyor.

Öylesine farklı bir penceremiz var ki, sizlerle aynı yöne bakmak dahi artık onurlu yaşayan insanların, gerçek spor insanlarının, içini hazzetmiyor.

Yarattığınız bu spor bataklığında boğulmak sizin makus talihiniz olurken bizim ise her dönemde ayakta kalmanın inadı ve direnciyle onur kazanacaktır.

Futbolun kan kaybı sizin bilinçsizliğinizle beslenen kirli siyaset ağlarının doğal bir ürünüdür. Bu da karşıdan apaçık görünmektedir.

Görünmediğinizi zannetmeyiniz…

Gerçek spor emekçilerine selamla…

 

 

Hakan Keysan

Nikferspor Antrenörü